Ці ёсць неабходнасць ўступаць у СРО будаўнікоў і атрымліваць допускі да работ, калі арганізацыя займаецца пераважна рамонтам і абслугоўваннем сродкаў забеспячэння пажарнай бяспекі? Ці патрэбны допуск СРО на мантаж сістэм пажарнай сігналізацыі, сістэм дымавыдалення і вентыляцыі, іншых сістэм забеспячэння пажарнай бяспекі будынкаў?

Если вас интересуют инструкции по пожарной безопасности на предприятии, стоит заглянуть на этот сайт biznesstroy51.ru вы найдете инструкции по пожарной безопасности на предприятии отличного качества.

У якіх выпадках допускі СРО неабходныя, а ў якіх дастаткова мець ліцэнзію МНС на ажыццяўленне названай дзейнасці?

Федэральным законам N 99-ФЗ "Аб ліцэнзаванні асобных відаў дзейнасці", дзейнасць па мантажы, тэхнічным абслугоўванні і рамонце сродкаў забеспячэння пажарнай бяспекі будынкаў і збудаванняў аднесена да відаў дзейнасці, якія падлягаюць ліцэнзаванню.

1. Мантаж, тэхнічнае абслугоўванне і рамонт (уключаючы дыспетчарызацыі і правядзенне пусканаладачных работ):

  • сістэм пажаратушэння і іх элементаў,
  • сістэм пажарнай і ахоўна-пажарнай сігналізацыі і іх элементаў,
  • сістэм супрацьпажарнага водазабеспячэння і іх элементаў,
  • сістэм (элементаў сістэм) дымоудаленія і супрацьдымнай вентыляцыі,
  • сістэм абвесткі і эвакуацыі пры пажары і іх элементаў,
  • супрацьпажарных заслон і завес,

2. Мантаж, тэхнічнае абслугоўванне і рамонт

  • запаўненняў праёмаў у супрацьпажарных перашкодах
  • першасных сродкаў пажаратушэння
  • фотолюминесцентных эвакуацыйных сістэм і іх элементаў

3. Прылада (мур, мантаж), рамонт, абліцоўванне, цеплаізаляцыя і ачыстка печаў, камінаў, іншых цеплагенерыруючых установак і комінаў

4. Выкананне работ па вогнеахове матэрыялаў, вырабаў і канструкцый

Разам з тым, Раздзел III Пераліку прац. зацверджанага Загадам мінрэгіён № 624 таксама ўключае ў сябе шэраг відаў работ, накіраваных на зніжэнне рызыкі ўзнікнення пажару, мантаж абсталявання для ліквідацыі пажару і іншыя віды работ, супрацьпажарнай накіраванасці: пункты 9.3, 10.1, 10.3, 12.1, 12.2, 12.3, 12.12, 15.1, 15.4, 15.6, 20.1, 20.12, 20.13, 23.6, 24.5, 24.6, 24.7, 24.10, 24.11, 24.12, 24.14, 24.29, 31.5.

Такім чынам, у адпаведнасці з пастановай N 1225 пералічаныя віды работ Пераліку поўнасцю або часткова (у частцы забеспячэння пажарнай бяспекі) падлягаюць ліцэнзаванню МНС Расіі. У адпаведнасці з загадам N 624 для выканання гэтых відаў работ неабходна пасведчанне аб допуску ад СРО.

У сітуацыі, якая склалася арганізацыі, якія выконваюць дадзеныя віды работ, вымушаныя атрымліваць і ліцэнзію МНС, і допуск СРО, што вядзе да неабгрунтаваным фінансавых выдатках ».

Дадзенае пытанне з'яўляўся прадметам спрэчкі ў Вярхоўным Судзе РФ, які адхіліў довады заяўніка аб тым, што віды работ, пералічаныя ў Пераліку, зацверджаным Загадам мінрэгіён № 624, цалкам або часткова супадаюць з відамі работ, названымі ў дадатку да Палажэння аб ліцэнзаванні.

Пазіцыя Вярхоўнага Суда РФ

Такім чынам, для выканання работ па мантажы сістэм пажаратушэння, сістэм пажарнай і ахоўна-пажарнай сігналізацыі і іншых відаў работ супрацьпажарнай накіраванасці патрабуецца як ліцэнзія МНС, так і пасведчанне аб допуску СРО да адпаведных работ толькі пры ажыццяўленні будаўніцтва, рэканструкцыі або капітальнага рамонту будынкі і збудаванні .

Дзейнасць, якая тычыцца эксплуатацыi аб'ектаў і ажыццяўлення бягучага рамонту будынкаў і збудаванняў (у тым ліку аб'ектаў капітальнага будаўніцтва), заканадаўствам аб горадабудаўнічай дзейнасці не рэгулюецца.

То бок, калі гаворка ідзе пра аб'ект, здадзенай у эксплуатацыю, то на выкананне работ, звязаных з мантажом, тэхнічным абслугоўваннем і рамонтам сістэм пажаратушэння, сістэм пажарнай і ахоўна-пажарнай сігналізацыі і іншых сістэм і іх элементаў, патрабуецца толькі ліцэнзія МНС, ўступаць у СРО і атрымліваць пасведчанне аб допуску да работ няма неабходнасці.

Акрамя таго, варта таксама нагадаць, што допускі СРО на выкананне названых вышэй работ не патрабуюцца і ў тым выпадку, калі дадзеныя працы (у тым ліку па мантажы сістэм пажаратушэння, сістэм пажарнай і ахоўна-пажарнай сігналізацыі і г.д.) выконваюцца на аб'ектах :

  • для якіх не патрабуецца выдача дазволу на будаўніцтва,
  • індывідуальнага жыллёвага будаўніцтва (асобна стаяць жылых дамоў з колькасцю паверхаў не больш чым тры, прызначаных для пражывання не больш чым дзвюх сем'яў),

і іншых, указаных у п. 2 Загаду мінрэгіён N 624